DRAAMAVABA ELU - Draama kolmnurk, konflikti kolmnurk, konfliktilahendus, probleemilahendus, harmoonilised suhted, konfliktikoolitus, probleemilahendamise koolitus, karpmani kolmnurk, vägivaldsed suhted, konfliktid
  • DRAAMAVABA ELU
  • MÄNG
  • DRAAMA KOLMNURK
  • DRAAMAVABAD SUHTED
  • DRAAMAVABA TÖÖ
  • VÕIMALUSED
  • KONTAKT
    • SAAME TUTTAVAKS
  • BLOGI

DRAAMAVABAD SUHTED
​

Inimene ei ole loodud olema üksik saar, seetõttu on vaimse tervise ja heaolu seisukohast kandev roll harmoonilistel, ehedatel ja sügavale emotsionaalsele intiimsusele (usaldusele) rajatud inimsuhetel.
──●◎●──
Picture
Teoorias on asi lihtne.
Erinevaid suhtekoolitusi, õpetusi ja nõuandeid on kogu internet ning iga saunalava täis.

Praktikas on aga asjad teisiti, ka parimate kavatsuste korral. Praktikas saame me aga sisuliselt juba emapiimaga kaasa hunniku destruktiivsed käitumis- ja uskumusmustreid. Me õpime ja mudeldame oma vanemaid ning kõike, mida enda ümber näeme.
Talitame heas usus nii nagu nemad talitasid ning loome ja mängime samu mänge - sageli üldse aru saamata, et mängime ning kuidagi teistmoodi on ka võimalik.

Selleks, et midagi muuta on seda vaja teadvustada.
Seejärel saab alles rääkida vastutusest ja valikuvõimalustest.
──●◎●──
Enne, kui asud süüdlasliku pilguga oma vanemate poole vaatama, tahan juhtida Su tähelepanu sellele, et ka nemad on oma destruktiivsed emotsionaalsed mustrid ning manipulatsioonile tuginevad mängud kusagilt üle võtnud. Ja kui nad pole teadvustanud, mõistnud, näinud teist võimalikkust ega õppinud talitama teisiti - on väga väiklane ja ülekohtune hukka mõista.

On kuidas on - üks on kindel:
Sinul on võimalus nüüd luua muutus enda elus.

Sõltumata sellest, et vaid vähesed meist on õppinud lapsena looma usalduslikke, turvalisi, ehedaid ja emotsionaalselt lähedasi inimsuhteid ning õppinud esivanemate ning teiste eeskujude näitel mängima teiste inimeste ja eeskätt iseendaga erinevaid mänge, jõuab kätte hetk, kus on võimalik valida targemalt ning õppida tegema, toimima ja käituma teisiti.
Mänge ei tasu tühistada ega halvustada - just erinevad psühholoogilised mängud aitavad väikesel lapsel keskkonnaga kohaneda - jääda ellu ning saada vajalik tähelepanu ja hoolitsus.
Hiljem muutuvad need mängud aga elamisviisiks ning tuginedes nendele omandatud rollidele ning taustal oma elu elavate käitumismustrite, uskumuste ja dünaamikate, me loome suhteid ka teistega.

Seega - ja siin ma ei üllata Sind vast millegagi - ainus viis, kuidas Sa saad oma lähisuhetes (või suhtes iseenda ja maailmaga) luua kvalitatiivset muutust, on alustades endast.
Ehk siis teadlikkusest enda sisemistest mängudest, rollidest ja trigeritest, millega Sind mängu meelitatakse.
Mingist hetkest tundub mäng lihtsalt nii realistlikuna ning kuna võrdlusmoment puudub ja kõik osapooled on oma rollidesse väga usutavalt sisse elanud, siis muid võimalusi peale korduva draama justkui polegi. Mängijad võivad vahetuda, aga mängus päriselt võita ei õnnestu kunagi.
Mida rohkem mängus sees olla, seda vähem jääb aega ja energiat selleks, et midagi muuta, uurida, õppida või teisiti teha.


Mängud röövivad kogu jõu ja aja!
Ja seda on oluline teadvustada!
Sinu elu võib jääda sisuliselt elamata, kuna kogu Su ärkveloldud aeg ning energia kuluvad emotsionaalse draamaga toime tulemiseks.


Parim viis teele minna, on alustada endale ausalt ja mõistvalt otsa vaatamisega - ei mingit süüd, häbi ega hinnanguid.

Kui palju on Sul lahendamata konflikte?
Kuidas Sa talitad konfliktsetes olukordades - kipud ennast õigustama, põgened ja väldid, otsid abijõude, õõnestad ja ründad teist või püüad mõista teise seisukohti ja probleemi?

Kui paljudest olmeprobleemidest saavad Sinu elus sügavalt emotsionaalsed arusaamatused?
Kui emotsionaalselt teadlikult ja küpselt Sa selliste olukordadega toime tuled?
Kas Sa oled pigem reaktiivne või tasakaalukalt küps?
Kas Sa tead, et saab teisiti? Kas tead ka kuidas?
Kas Sa näed valikuvõimalusi?
Kui harmoonilised ja püsivad on Su inimsuhted?
Kui siiras, ehe ja loomulik Sa nendes olla saad?
Kui usaldavad on Sinu erinevad inimsuhted?
Kui paljudele enda lähiringi kuuluvatest inimestest saad ausalt ja hinnanguvabalt rääkida kõigest?
Kas Sa näed oma inimsuhetes korduvusi, millega Sa ei ole rahul?
Kas inimsuhted on Sinu jaoks rõõmu või kannatuste allikaks?


Kui Sa tunned, et tulevikus tahaksid samadele küsimustele hoopis teistmoodi vastata, siis võimalik, et on aeg muutusteks.

Alustuseks on Sul vaja mõista, kus Sa oled - kas ja millist mängu Sa mängid ning mis Sinu sisemaailmas toimub.
Emotsionaalselt dramaatiliste ja destruktiivsete suhtemängude ilmestamiseks on palju erinevaid viise ja võimalusi. Aastate jooksul loodud erinevaid koolkondi, mudeleid, lähenemisi ja teooriaid.

Üks lihtsaim mudel, mis aitab väga hõlpsalt ja praktiliselt nähtavaks tuua emotsionaalselt dramaatilistele suhetele omased dünaamikad (ilma terapeudi või muu spetsialisti kaasabita) on Karpmani Draama Kolmnurk.
Seda mudelit on tublisti kohandatud ja mugandatud ning minagi edastan Sulle siin lehel seda mõnevõrra lihtsustatud, kaasaajastatud ja mugandatud kujul.

Seejärel soovitan Sul küsida endalt - mis ajendab just Sind mängima?
Miks ei saa Sina olla oma kõige lähemates suhetes olla aus, ehe ja vahetu?
Mida kardad või häbened?
Ja kas see on üldse Sinu taak, mida kannad?

Selleks, et luua muutust individuaalsel tasandil, tuleb eelnevalt austada korda suuremal - süsteemsemal - tasandil. Siinkohal on palju praktilist abi süsteemse pereteraapia ja sellel tuginevate süsteemsete konstellatsioonide lähenemisest.
Püsivad muutused individuaalsel tasandil on võimalikud ainult siis, kui kõigele süsteemsele on antud oma koht - seda on teadvustatud, aktsepteeritud ning süsteemsel tasandil on loodud kord.
Austades ja aktsepteerides süsteemide korrapära, on Sul võimalik saavutada individuaalne vabadus teha teisiti.
Ja see muutus ei sünni meditatsiooniringis ega teraapiatoolis - selle muutuse lood Sina oma väikeste valikute ja tegudega igapäevaselt.
Mida rohkem Su eneseteadlikkus kasvab seda enam hakkad märkama sotsiaalseid norme ja standardeid, mis varem sundisid Sind talitama vastuolus iseendaga ning õpid mõistvalt suhtuma oma minevikukogemusse, traumadesse ning armistunud haavadesse.

Teekond ei lõhu, vaid õpetab Sind.
Ja harmooniline suhe iseenda ning oma lähedastega on väga magus präänik!
  • DRAAMAVABA ELU
  • MÄNG
  • DRAAMA KOLMNURK
  • DRAAMAVABAD SUHTED
  • DRAAMAVABA TÖÖ
  • VÕIMALUSED
  • KONTAKT
    • SAAME TUTTAVAKS
  • BLOGI